Seznam galerií
- Alšova jihočeská galerie
- Galerie Benedikta Rejta v Lounech
- Galerie Felixe Jeneweina města Kutné Hory
- Galerie hlavního města Prahy
- Galerie Klatovy / Klenová
- Galerie moderního umění v Hradci Králové
- Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
- Galerie umění Karlovy Vary
- Galerie výtvarného umění v Chebu
- Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě
- Galerie výtvarného umění v Hodoníně
- Galerie výtvarného umění v Náchodě
- Galerie výtvarného umění v Ostravě
- GASK
- Gočárova galerie
- Horácká galerie Nové Město na Moravě
- Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
- Lidická galerie / Památník Lidice
- Městská galerie Litomyšl
- Městská galerie Vysoké Mýto
- Městské muzeum a galerie Břeclav
- Muzeum města Brna
- Muzeum umění a designu Benešov
- Muzeum umění Olomouc
- Oblastní galerie v Liberci
- Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě
- Rabasova galerie Rakovník
- Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích
- Slovácké muzeum v Uherském Hradišti
- Západočeská galerie v Plzni
Alena Potůčková
PhDr. Alena Potůčková
- března 1953 – 6. listopadu 2018
Alena Potůčková vstoupila na svou profesní dráhu v roce 1977 do oddělení regionálních galerií Národní galerie v Praze. Tento začátek signalizuje její celoživotní přesvědčení o poslání sbírkotvorných galerijních institucí na území dnešní ČR a Slovenska. Od počátku 90. let byla kurátorkou Sbírky moderního umění NG, odkud z popudu ředitele Jana Sekery přešla v roce 1992 k němu do tehdejší Středočeské galerie v Praze. V této instituci, přejmenované v roce 1993 na České muzeum výtvarných umění v Praze, se Alena jako kurátorka sbírky malby stala „hybnou silou“ v koncipování jejího výstavního programu a sbírkotvorné strategie. Hrála tak klíčovou roli ve vrácení galerie svému zakládajícímu statutu muzea moderního a současného umění. Soustavně se věnovala realizaci sbírkových výstav, které nejen sloužily jako „výkladní skříň“ bohatého sbírkového fondu ČMVU, ale poskytovaly programovou platformu pro akviziční záměry. Tyto výstavy (konané v Praze, v regionech i mezinárodně) zároveň suplovaly funkci stálé expozice, která před přesídlením galerie do Kutné Hory nebyla v Praze z prostorových důvodů uskutečnitelná. Ve spolupráci se svou blízkou kolegyní Vlaďkou Mazačovou Alena odborně zpracovala sbírkový fond ČMVU pro průkopnický a vysoce oceněný projekt „Sbírky online“. V letech před svým odchodem z ČMVU, aby se v roce 2008 stala ředitelkou Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, vypracovala důkladnou (leč nerealizovanou) koncepční vizi pro budoucí Centrum umění v bývalé jezuitské koleji v Kutné Hoře, kam galerie přesídlila již pod názvem GASK – Galerie Středočeského kraje v roce 2009. Vztah s „domácí“ galerií, jejíž dnešní podobu pomáhala spoluutvářet, se k našemu velkému potěšení obnovil, kdy se Alena v roce 2017 stala členkou nákupní komise GASK.
Alena Potůčková se kurátorsky zaměřovala především na témata českého umění od 60. let 20. století. Vždy vnímala umění v jasných historických, sociálních i sociologických souvislostech. Přirozeným těžištěm jejího odborného zájmu se stala vrstevnická umělecká generace sedmdesátých let, zejména umělci volného seskupení 12/15 Pozdě, ale přece. Významným projektem v rovině sledované problematiky byla přehlídka „Umění zastaveného času – Česká výtvarná scéna 1969-1985“ (ČMVU, 1996), kterou připravila spolu s Ivanem Neumannem. Další její kurátorská poloha spočívala ve zkoumání daného tématu prostřednictvím mezioborových přesahů mezi výtvarným uměním, užitým uměním a architekturou („Folklorismy v českém výtvarném umění XX. století“, ČMVU, 2004; „Exotismy ve výtvarném umění XX. století v Čechách a na Moravě“, ČMVU, 2007 – obě připravila spolu s Alenou Křížovou a Ladislavou Horňákovou). Alenino chápání smyslu umění pramenilo především v citu vůči jeho humanistické podstatě, což se zřetelně projevovalo například v jejím letitém a blízkém vztahu ke Květě a Jitce Válovým.
Ve svém profesním působení si Alena vždy uvědomovala důležitost vzájemné mezilidské solidarity. Tuto zásadu uplatňovala v řadě kolaborativních výstavních projektů, v neúnavné práci pro Radu galerií České republiky a pro jiná sdružení, ale i v „běžném“ životě. Vždy byla ochotna bojovat za správnou věc, vždy myslela na ostatní více než na sebe. Její přímé, přitom moudře tolerantní postoje, vnášely do lidských situací kolem ní jasný řád, ale i ducha vřelého vzájemného respektu. Už proto se Alena těšila mimořádné důvěře a přízni svých spolupracovníků a přátel.
V posledních letech Alena svým příznačným zaujetím úspěšně rozvíjela koncepční dramaturgii Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem. Věrně navazovala na tradici galerie, kterou však citlivě dynamizovala. Vedle kvalitní výstavní, expoziční a sbírkotvorné činnosti rozvíjela populární program koncertů, do kterého se promítala její láska k hudbě i její přesvědčení, že galerie umění má fungovat jako přívětivé ohnisko širších komunitních souvislostí. Alena čelila svému stále zhoršujícímu se zdraví se statečným optimismem; obětavě pokračovala v práci, neochvějně podporovala lidi a principy, ve které věřila, a tím nás, kteří měli čest ji znát, bude vždy inspirovat.
Richard Drury
ALENA POTŮČKOVÁ – ODBORNICE I MISIONÁŘKA
Je dobře, že web Rady galerií věnuje pozornost celoživotnímu působení paní doktorky Aleny Potůčkové, ředitelky Galerie výtvarného umění v Roudnici nad Labem, která nás nedávno opustila. Profesní sdružení máme proto, aby podporovala kolegiální vztahy, na jejichž kvalitě je potom postavena např. i důležitá profesní solidarita. A pro ni byla paní doktorka velmi, dalo by se říci hezky žensky, vnímavá. Nenechaly ji lhostejnou žádné z problémů jejích, třeba i vzdálených kolegů, které mnoho jiných vůbec nevzrušovaly. Byla v tom velmi dobrým příkladem mladé české generaci, která nepoznala lidské záludnosti totality, a má se proto v sociální vnímavosti ještě hodně co učit.
Jako konkrétní příklad mohu uvést její dopis benešovské radnici, která se v roce 2016 snažila připravit na základě tendenčně objednaného neodborného auditu sloučení tamního Muzea umění a designu s pořadateli lidových zábav do společné obchodní organizace. Fundovaný názor Aleny Potůčkové byl jedním z argumentů, které realizaci škodlivého plánu zabránily. Zanedlouho na to jí však nezbylo, než své výhrady opakovat, když benešovští politici neuměli správně posoudit kvalitu muzejní sbírky designu a personální požadavky na odborné kvality pracovníků sbírkotvorné instituce. Tato podpora se však již v Benešově vinou politické svévole nesetkala s úspěchem a vývoj sbírky byl vážně narušen.
Druhá vzpomínka podtrhne misijní charakter působení muzeí umění v českém venkovském prostoru, jehož záslužnost a náročnost není stále doceňována. Městečko, v němž paní doktorka působila, je nevelké, což specificky charakterizuje život tamní komunity včetně kulturního. Není přínosné, aby v takovém prostředí dominovaly trendové atraktivní výstavy soudobé tvorby, k nimž nachází naše laická veřejnost svůj vztah velmi pomalu. To si nechtějí uvědomit někteří kurátoři, jež neuznávají žádnou alternativu k aktuální metodám práce vhodným spíše do velkých měst. Většinu českých muzeí umění v regionech proto kriticky vnímají jako neschopné zaostalé instituce. Jedni z nich publikovali před časem své zkušenosti z řady návštěv regionálních galerií. O návštěvě Roudnice s výsměchem napsali, že nechápou, proč paní ředitelka vypadala uspěchaná a unavená. Do své analýzy vůbec nebyli schopni vložit poznatek o vnímavosti Aleny Potůčkové k myšlení a potřebám místní veřejnosti, která přitom vůbec nevede k akcím úpadkové kvality. Ani si neuvědomili, jak jsou regionální galerie personálně poddimenzované a lidé v nich své povinnosti mnohdy zvládají jen za cenu obětavé práce v přesčasech.
Alena Potůčková patřila nejen k dobrým znalcům soudobé tvorby, ale i k citlivým a obětavým misionářům umění. Ve venkovském prostředí jsme většinou vděční, když mají pracovníci muzeí alespoň jednu z uvedených vlastností.
Tomáš Fassati
Nově přidáno
- Rada galerií České republiky protestuje proti odvolání generální ředitelky Slovenské národní galerie Alexandry Kusé. 8. 8. 2024
- Planet ID: vzpomínky na Zemi 28. 6. 2024
- DIAMETRÁLNÍ ŘEZ / VÝBĚR ZE SBÍREK GFJ Z LET 1996 – 2023, 3. 2. – 24. 3. 2024 17. 1. 2024
- Znovuotevření Sankturinovského domu Galerie Felixe Jeneweina, 3.února 2024 17. 1. 2024
- Laboratoř muzejního vizuálna! 15. 11. 2023
Štítky
Archiv aktualit
- [+]2024 (4)
- [+]2023 (4)
- [+]2022 (20)
- [+]2021 (14)
- [+] Prosinec (1)
- [+] Listopad (1)
- [+] Říjen (1)
- [+] Červenec (2)
- [+] Červen (1)
- [+] Květen (4)
- Andere Seite studio: Zjevení přírody & Salon ASSociace Kubinstadt
- Rosťa Osička – boxer, malíř, básník.
- Nesouhlasné stanovisko oborových pedagogických asociací a profesních skupin ke změně RVP ZV
- Oznámení o vyhlášení výběrového řízení na funkci ředitele příspěvkové organizace Muzeum umění a designu Benešov.
- [+] Duben (2)
- [+] Březen (1)
- [+] Leden (1)
- [+]2020 (22)
- [+]2019 (37)
- [+] Prosinec (3)
- [+] Listopad (3)
- [+] Říjen (1)
- [+] Září (1)
- [+] Červenec (3)
- [+] Květen (7)
- MILNÍKY PROFESIONALIZACE RG ČR (2004 – 2018)
- Výběrové řízení na ředitele/ředitelku MUD v Benešově
- Prohlášení Rady galerií ČR k aktuální situaci v Muzeu umění Olomouc a Národní galerii Praha
- Produkční + PR v Hradci Králové
- Výběrové řízení
- Vladislav Mirvald / Smysl pro krajinu
- Václav Jíra: Poezie z kovošrotu
- [+] Duben (6)
- [+] Březen (4)
- [+] Únor (4)
- [+] Leden (5)
- [+]2018 (53)
- [+] Prosinec (2)
- [+] Listopad (7)
- [+] Říjen (5)
- [+] Září (10)
- Zánik a vzkříšení
- Cyklus Minigalerie II. - Pohled do sbírek
- Výstava jednoho díla ze sbírek GVUO / Břetislav Bartoš / Černá země
- Černá země? Mýtus a realita
- Arnošt Paderlík - Retrospektiva
- Antonín Heythum / scénograf, architekt a designér
- Osvobozené divadlo očima Alexandra Paula
- Intervence Františka Skály / Kostel v domě
- 18. ZÁŘÍ OTEVÍRÁME MUD
- Zápis ze sněmu v Hradci Králové RG 2017
- [+] Srpen (1)
- [+] Červenec (3)
- [+] Červen (6)
- [+] Květen (7)
- [+] Duben (6)
- [+] Březen (1)
- [+] Únor (1)
- [+] Leden (4)
- [+]2017 (58)
- [+] Prosinec (1)
- [+] Listopad (6)
- [+] Říjen (2)
- [+] Září (4)
- [+] Srpen (4)
- [+] Červenec (2)
- [+] Červen (13)
- Antonín Střížek / Život
- Hana Puchová / Pevné vazby
- ALEŠ KREJČA A PETR CÍSAŘOVSKÝ - KAŽDÝ MÁ SVÉ NEBE
- Dva břehy řeky Léthé / Charonovo poselství
- Cristina Gori / Vault Over
- Jan Knap na zámku Klenová
- Akviziční fond - výběrové řízení
- Jan Štursa / Dar nebes a země
- Otakar Slavík / Těla
- Liberecká galerie hledá kurátorský projekt
- Registr smluv
- Festival muzei Slovenska
- VÝSTAVA JIŘÍ KOREC - POSTAVY
- [+] Květen (5)
- [+] Duben (4)
- [+] Březen (8)
- Výstava jednoho díla ze sbírek GVUO / Portrét dámy v bílém šátku
- Archikultura 2017 v GVUO
- Trvalý odkaz budoucnosti. Alois Sprušil a sbírky v letech 1926–1946.
- Michael Wellner Pospíšil v Galerii Klatovy / Klenová
- Stoleté putování Šumavou v Galerii Klatovy / Klenová
- Viktor Pivovarov / Dědečku, viděl jsi Boha?
- Richard Loskot v Liberci
- RICHARD KONVIČKA - ELEKTRICKÝ CHODEC
- [+] Únor (4)
- [+] Leden (5)
- [+]2016 (63)
- [+] Listopad (6)
- [+] Říjen (2)
- [+] Září (2)
- [+] Srpen (2)
- [+] Červenec (2)
- [+] Červen (10)
- Komentovaná prohlídka k výstavě Daniel Balabán / Nejasná poselství
- Čeští architekti a počátky turistiky na chorvatském Jadranu
- Jana Krejzová / Kristýna Šormová RAKU A HAIKU
- ANTONÍN HUDEČEK A OKOŘ
- Eduard Ovčáček - Grafika je dar IV. - Lekce velkého A
- Daniel Balabán / Nejasná poselství
- HOFFMEISTEROVA IRONICKÁ KRONIKA DOBY
- Hana Purkrábková, Karel Pauzer / Vidět život
- Iveta A. Dučáková / Překlenutí
- UB Letadlo / Let 2
- [+] Květen (3)
- [+] Duben (8)
- JAN HENDRYCH / RASTISLAV JACKO / UČITEL A ŽÁK II
- JIŘÍ BRODSKÝ / RESTAURÁTORSKÉ PRÁCE / RESTAURÁTORSKÉ INSPIRACE
- Fernández de Córdova & Roda – Casas
- McCullough Mulvin Architects – Laboratoř přírody. Geologie / Biologie
- EDUARD OVČÁČEK / GRAFIKA JE DAR III. / Interpretace partitury opery Leoše Janáčka z Mrtvého domu
- LEOPOLD A PAUL KUPELWIESER / UMĚNÍ - PRŮMYSL - ARCHITEKTURA
- Teorie chlupatého míče, Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech, 16. 4. - 19. 6. 2016
- Eliška Jakubíčková 2016, kostel sv. Vavřince v Klatovech, 23. 4. - 19. 6. 2016
- [+] Březen (4)
- [+] Únor (13)
- Přednáška Martiny Vítkové: Realismus
- Přednáška Moniky Sybolové: Emil Filla - kubistický prorok uprostřed vřavy
- Přednáška Moniky Sybolové: Jan Preisler - zasněný kouzelník symbolismu
- Ateliér FLO/W
- Přednáška Dialogy s historií s Janem Hájkem, Ateliér M1
- Svatopluk Klimeš / Nevidím to černě
- Pavel Mrkus / Jindy / Another Time
- KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY VÝSTAVY 100 DĚL Z GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ V OSTRAVĚ
- HRAD LAUF A JEHO ERBOVNÍ SÍŇ / PŘEDNÁŠKA
- MĚSÍC FOTOGRAFIE 2015 / ROBERT DOISNEAU
- Protimluvná čtrnáctka
- Malíř mnoha tváří František Muzika / Přednáška
- Héctor Rey (Španělsko – elektronika) / koncert
- [+] Leden (11)
- KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA výstavy ALDIN POPAJA / OBRAZY
- Přednáška Šimona Prokopa PET-MAT z cyklu Experimentální architektura
- Roman Trabura: Větší žere menšího
- Černá hvězda - Aleš Hudeček | Jiří Kuděla Hana Puchová | Katarína Szanyi
- Dřevní doba
- Hra na přehrávače / Petr Ferenc
- Krajiny světla a stínů Václava Radimského / Přednáška Mgr. Gabriely Pelikánové
- Cesta Karla IV. do Paříže / Přednáška Marka Zágory
- Eduard Ovčáček / Grafika je dar II.
- Sto děl z Galerie výtvarného umění v Ostravě
- Události - Dalibor David | Jiří Středa
- [+]2015 (57)
- [+] Prosinec (3)
- [+] Listopad (8)
- Malíř Antonín Procházka a Ostrava / přednáška v GVUO
- Výstava Orbis sculptus | Svět v sochách v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě
- Výstava Přepisy Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě
- Komentovaná prohlídka výstavou Stanislava Kolíbala v GVUO
- Stanislav Kolíbal Sochy a kresby 1954 - 2015
- Adventní koncert skupiny ROHÁČI
- Dalibor Chatrný / Prostorem, gestem, energií
- Setkání v ateliéru
- [+] Říjen (6)
- ART BRUT A NAIVNÍ UMĚNÍ ZE SBÍRKY POETICKÉ GALERIE
- Rostislav Švácha: Cena Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí: pozitiva a sporná místa
- Přednáška Petra Štěpána: České baroko
- Sněm Rady galerií a kolokvium Regionální galerie včera, dnes a zítra
- Jiří John / Ve vrstvách
- Eva Brodská / Potichu
- [+] Září (7)
- 5 minut za městem
- Marie Blabolilová - Rastry
- PAVEL SUKDOLÁK - V ČASE
- SNĚM RADY GALERIÍ a KOLOKVIUM Regionální Galerie včera, dnes a zítra v Roudnici nad Labem 21. - 22. 9. 2015
- Na cestách /Konference v Oblastní galerii Liberec 9. - 10. 10. 2015
- Jaroslav Macek / NOCTIS LABYRINTHUS
- Zbyněk Havlín,Paulina Skavová, Ivana Štenclová / Typologie triády
- [+] Srpen (6)
- Jaroslav Rössler "Ze Smilova do Paříže" (a zpět)
- Galerijní odpoledne a koncert kapely Krásné nové stroje
- Z lesa do lesa / dřevořez, dřevoryt a linoryt inspirovaný Šumavou
- Superhrdinové z východního bloku / výstava výsledků komiksového sympozia
- Publikace Seno, sláma, řeřicha
- Videopozvánka na jubilejní výstavu
- [+] Červenec (7)
- Alfred Kubin a Sascha Schneider
- Triumf manýrismu a baroka ze sbírek Patrika Šimona
- František Hodonský - Plynoucí prostor
- Vladimír Kovařík / Zdánlivé pohyby
- Tomáš Polcar / Intervallum
- EDUKACE JAKO CESTA KE ZKVALITŇOVÁNÍ PÉČE O KULTURNÍ DĚDICTVÍ
- Sněm Rady galerií a Kolokvium Regionální galerie včera, dnes a zítra
- [+] Červen (4)
- [+] Květen (3)
- [+] Duben (4)
- [+] Březen (4)
- [+] Únor (3)
- [+] Leden (2)
- [+]2014 (4)
- [+]2013 (2)
- [+]2012 (1)