Kultura je založena na tom, co se od lidí vyžaduje, ne na tom, co se jim poskytuje.

— Antoine de Saint-Exupéry

Archikultura 2017 v GVUO

Galerie výtvarného umění v Ostravě a Kabinet architektury Vás zvou na IX. ročník mezinárodního festivalu architektury, designu a umění ARCHIKULTURA 2017.

Slavnostní zahájení výstavy proběhne 11. dubna 2017 v Domě umění v Ostravě od 17 hodin.

Výstava potrvá do neděle 4. června 2017.

Huang Sheng-Yuan / Zpřístupněná místa

Výstava představuje tvorbu architekta Huang Sheng-Yuan, který studoval na Tunghaiské univerzitě i na Yale University ve Spojených státech. V počátcích své profesní kariéry architekt působil v kanceláři Erica Owena Mosse a před návratem na Tchai-wan vyučoval také na North Carolina State University.

 
Alvar   Aalto / Aaltova příroda / Úloha lidové tradice v japonském a finském stavitelství v díle Alvara Aalta ve 30. letech minulého století

Myšlenky tradiční japonské architektury a finského lidového stavebnictví hrály v rané životní dráze finského architekta Alvara Aalta (1898–1976) důležitou roli. Už záhy odmítal historizující a funkcionalistické přístupy k designu a zasazoval se o humánnější architektonickou syntézu. Aaltova díla tohoto období jasně dokládají jeho schopnost vyslovovat se metaforicky k přírodě a vnímat požadavky lidských smyslů při interpretaci vytříbeného estetismu japonské architektury a forem finských lidových staveb. Tato výstava, první svého druhu, detailně zkoumá roli japonské a finské lidové tradice stavitelství ve vyzrálém architektonickém díle Alvara Aalta a odhaluje příčiny jeho úspěchu.

V rámci zahájení výstav můžete navštívit přednášky s autory.

11. dubna 2017 v Domě umění

V 15 hodin – Profesor Wang Chun-Hsiung – Několik úvah o hnutí regionální moderní architektury na Tchaj-wanu po roce 1980

V 15.30 – Architekt Huang Sheng-Yuan – Zpřístupněná místa

 

12. dubna 2017 v Domě umění

V 16 hodin – odborný asistent  Chiu Chen-Yu –  Aaltova příroda

V 17 hodin – profesor Aino Niskanen  – O lidových kořenech finského modernismu

Archiv aktualit