Umění, to skutečné a veliké umění má závratnější účin než nejostřejší realita.

— Jan Bauch

Daniel Balabán / Nejasná poselství

Galerie výtvarného umění v Ostravě si na letní měsíce připravila výstavu ostravského malíře a vysokoškolského pedagoga Daniela Balabána. Výstavu můžete navštívit od 17. 6. – 4. 9. 2016 v Domě umění v Ostravě.

Daniel Balabán (1957) patří ke klíčovým osobnostem české výtvarné scény na, kterou vstoupil od poloviny osmdesátých let minulého století. V letech 1979 až 1984 studoval Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Františka Jiroudka a na pražské akademii v roce 2004 habilitoval. Od roku 1993 působí na Ostravské univerzitě (nejprve  na katedře výtvarné tvorby a dnes Institutu pro umělecká studia) jako vedoucí ateliéru malby.

Výstava, komplexně představí autorovu tvorbu, ve které se prolíná reflexe Ostravy, především v počátku osmdesátých let, jako tíživého a depresivního místa v kontrastu se sakrálními tématy, často jinotajnými úniky před realitou a zašifrovanými hříčkami, která se stanou klíčovými po celou jeho tvorbu až do dnešních dnů. Dalším velkým tématem jsou lidské vztahy – vztahy dětí a rodičů, generační výpověď a velké téma ženy v jejích proměnách – mateřství, sexualita, hledání specifik muže a ženy. Výstava bude doplněna katalogem se soupisem autorova díla.

Chcete se o samotných obrazech nebo autorovi dozvědět něco více? Máte jedinečnou možnost. Malíř Daniel Balabán Vás provede svou výstavou v úterý 28. června nebo 30. srpna 2016 v 17 hodin v Domě umění v Ostravě. Na komentovanou prohlídku je vstup s platnou vstupenkou. Rezervace předem není nutná.

 

 

Archiv aktualit