Kultura je založena na tom, co se od lidí vyžaduje, ne na tom, co se jim poskytuje.

— Antoine de Saint-Exupéry

František Hodonský – Plynoucí prostor

Výstava obrazů a matric Františka Hodonského v bývalém jezuitském kostele Zvěstování Panně Marii v Litoměřicích potrvá do 30. srpna 2015

 

František Hodonský - Kvetoucí rybník, 2015

František Hodonský – Kvetoucí rybník, 2015

V barokním prostoru kostela Zvěstování Panně Marii představuje svoji novější tvorbu jeden z nejoriginálnějších reprezentantů současné české malby František Hodonský. Jeho uměleckou cestu určuje rozhodnutí pro malbu, pro obraz, především pro obraz přírody jako krajiny. Záhy se jeho malířský zájem soustředil na relativně nerozsáhlý  krajinný prostor lužních lesů jižní Moravy, z něhož pak vychází malířovo porozumění přírodě, krajině i prostoru světa, univerzu. Hodonský směřuje k tomu, aby obrazem podržel to podstatné, protože „…příroda není na povrchu, ale je v hloubi…“ (P. Cézanne). Velmi důležitou součástí jeho tvorby jsou také barevné dřevořezy, kde se konečným dílem stává nejen otisk, grafický list, ale i matrice sama.
Svoji koncepci obrazu naplňuje František Hodonský s neobyčejnou vitalitou. Jeho výsostně malířská rozprava o události přírody je při hledání adekvátního výrazu, který by přímočaře zachytil záblesk uvidění a porozumění, velmi uvolněná a svobodná. V jeho obrazech se ocitáme v racionálně neuchopitelném prostoru zelenavého světla, které je stvořitelem všeho hmotného i nehmotného.

Archiv aktualit