Kultura je založena na tom, co se od lidí vyžaduje, ne na tom, co se jim poskytuje.

— Antoine de Saint-Exupéry

Intervence Františka Skály / Kostel v domě

20. září 2018 – 17. února 2019. Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem a Společnost Jindřicha Chalupeckého: Intervence #11 – František Skála

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem letos znovu navazuje na spolupráci se Společností Jindřicha Chalupeckého, díky níž byla v roce 2016 představena dílčí přeměna galerijní expozice spolu s intervencí současného autora Jiřího Černického, laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 1998, jenž je navíc svázán svým původem s ústeckým regionem, k němuž galerie přináleží. Obdobně, tedy s jistým přihlédnutím k teritoriálnímu vymezení, jsme postupovali i letos, kdy jsme oslovili laureáta CJCh za rok 1991, osobitého sochaře a všestranného umělce Františka Skálu. Ačkoli je František Skála rodilý Pražan, vytváří soustavně již po mnoho let svůj vlastní ostrov klidu na samotě blízko Loun. Pro letošní intervenci jsme vybrali dílo Kostel v domě z roku 2011. Toto dílo sestávající ze tří částí – opukového kostela, skály vyrobené ze stavební suti a domu ze silné slídové folie, svým způsobem velmi dobře komunikuje s klenutým impozantním prostorem barokní lobkowiczké jízdárny. V díle se tak, stejně jako v interiéru roudnické galerie, zásadně, takřka novoplatónsky, propojuje architektura se světlem – životodárným elementem, díky němuž se nám dostává daru vidění. Pomocí denního světla, jež je do interiéru propouštěno množstvím postranních oken, se galerijní prostor formuje, plní a vytváří se zajímavá hra světel a stínů. Promyšleným umístěním plastiky Františka Skály vedle Slavíčkova mistrovského díla Slunce v lese se objekt programově propojí jak s galerijní budovou, tak také se sbírkou samotnou. Stálá expozice s intervencí Františka Skály bude pro veřejnost otevřena od 21. 9. 2018 do 17. 2. 2019, úterý – neděle 10.00–17.00.

Dlouhodobá řada tzv. intervencí Společnosti Jindřicha Chalupeckého byla zahájena v roce 2016 a je založena na spolupráci SJCh s regionálními galeriemi a muzei. Jde o prezentace zpravidla komornějšího formátu, které mohou být integrovány do stálé expozice, do exteriéru nebo do nevýstavních prostor v galerii. Může se jednat o site-specific instalace, tradiční média, ale i o živé akce a performance. Intervence vznikají ve spolupráci s dosavadními laureáty nebo finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého a jejich smyslem je přibližovat Cenu a činnost SJCh i publiku mimo hlavní centra, kde se odehrávají finálové výstavy, navazovat partnerství s dalšími výstavními institucemi a také upozorňovat na význam, který mají pro historii SJCh desítky uměleckých osobností, které Cenou doposud prošly.

Archiv aktualit