Umění neprodukuje viditelné. Umění činí viditelným neviditelné.

— Paul Klee

Iva Hüttnerová

  1. 11. 2017 – 28. 1. 2018

Vernisáž: 28. 11. 2017

Iva Hüttnerová se narodila v roce 1948 v Praze. Vystudovala obor herectví na DAMU u profesora Otty Sklenčky. Malovat začala v prvním angažmá v Karlových Varech, kde měla v roce 1974 i první výstavu.

Její obrazy jsou součástí stálých expozic naivního umění v Paříži a Hamburku a je evidována v zahraničních encyklopediích, například v Japonsku, Francii a Švédsku.

Vydala 5 autorských knih – Obrázky z lásky, Domácí Štěstí, Jak Upír Uršulín o zuby a ke štěstí přišel. Za domácím štěstím a monografii Iva Hüttnerová. Ilustrovala řadu dalších knížek od různých autorů.

Pravidelně vydává oblíbené nástěnné kalendáře.

Dodnes realizovala na 300 autorských výstav v Čechách, na Moravě, na Slovensku, ve Stockholmu a New Yorku.

Iva Hüttnerová je sběratelkou starých předmětů z domácností, na kterých jsou namalována i některá její díla. Například na ciferníku budíku či krytu šicího stroje.

 

Její obrázky zachycují atmosféru dávných časů, zejména prvorepublikového období.

 

„Hodně mých obrázků je z časů dávno minulých, kdy jezdilo jen pár aut, dámy nosily klobouk i do mlékárny, cídily rodinné stříbro a větraly pruhované duchny… A jejich jediným cílem bylo učiniti manžela šťastným. Asi bych takhle žit nechtěla a neuměla, ale zdá se mi, že tenkrát čas utíkal pomaleji.

            Pánové byli galantnější, dámy elegantnější a lidé slušnější. Kousek téhle poklidné atmosférami uvízl v duši z dětství u babičky. Možná proto se do téhle doby tak ráda vracím ve svých obrázcích.“                                                Iva Hüttnerová

 

 

Velkou inspirací jí je i divadlo a všechno, co k němu patří: kabarety, cirkusy, klauni i herecké kočující společnosti.

Stejně ráda maluje i uličky staré Prahy s malebnými obchůdky, hospody, nevěstince, hřbitovy, babičky a dědy, osamělé holky, anděly a lásku ve všech jejích podobách.

Archiv aktualit