Umění, kterému nikdo nerozumí, není uměním.

— Jan Bauch

Jean-Marc Caracci / Homo Urbanus Europeanus

Galerie Klatovy / Klenová – purkrabství hradu Klenová

Francouzský fotograf Jean-Marc Caracci žije na jihu Francie. Středomořské město Montpellier je jeho základnou, ze které podniká cesty do jiných destinací. Posledním tématem jeho fotografií je konfrontace člověka a anonymního prostoru velkoměsta.

V roce 2007 se začal postupně věnovat velkému projektu série fotografií, ve kterých portrétoval třicet pět evropských metropolí. Projekt HOMO URBANUS EUROPEANUS zachycuje náhodného chodce polapeného Jean – Marcovým fotoaparátem v neosobní anonymitě velkého města. Výběr místa, času a kompozice je i není náhodný. Kulisy a čas jsou vybrány autorem, který čeká na svoji vteřinu, ve které zmáčkne spoušť. Konečný okamžik pak určuje náhodný „model“, který dává kompozici poslední impuls tím, že do ní nějakým způsobem vstoupí.

Jean-Marc Caracci je kosmopolitní Evropan, otevřený světu a jeho poznávání. Na jeho působivých fotografiích je člověk pouhým kolečkem velkého soustrojí. Jeho přítomnost na snímku má však své důležité a velmi pečlivě „vypointované“ opodstatnění.

Výstava HOMO URBANUS EUROPEANUS francouzského fotografa Jean – Marca Caracciho se tak v rámci Plzeň EHMK 2015 dostává po prezentaci v Novém divadle v Plzni do komorního a tajuplného prostředí purkrabství hradu Klenová.

Kurátorka výstavy: Helena Fenclová

 

Jean-Marc Caracci, Rome

Jean-Marc Caracci, Rome

Archiv aktualit