Umění, to skutečné a veliké umění má závratnější účin než nejostřejší realita.

— Jan Bauch

Městská galerie Vysoké Mýto

OLYMPUS DIGITAL CAMERAMěstská galerie Vysoké Mýto byla založena v roce 1957 jako Okresní galerie osamostatněním obrazové sbírky Okresního muzea ve Vysokém Mýtě. K zakladatelům galerie patřili správce muzea Josef Šalda, malíř a výtvarný pedagog Jan Juška, architekt a milovník umění Jaroslav Hošek, historiograf František Hyksa, historik Radovan Dvořák, malíř Václav Šafránek, sochař Jan Hubáček a někteří další. Do roku 1970 se výstavy pořádaly v budově bývalého vojenského kasina (dnes ZUŠ). Poté byly po dlouhou dobu (až do roku 2011) galerii k dispozici dva výstavní prostory, Výstavní síň Jana Jušky na náměstí Přemysla Otakara II., určená pro komorní výstavy, a dále budova renesanční Zvonice u chrámu svatého Vavřince, kde byla nejprve (do roku 2000) uložena poměrně nešťastně stálá sbírka, později se tu konaly a dosud konají sezónní výstavy středního formátu. Na podzim roku 2014 získala galerie nové prostory v rekonstruované budově bývalého soudu na náměstí Přemysla Otakara II. 96. Objekt tzv. Staré radnice sdílí společně s Turistickým informačním centrem a Muzeem českého karosářství. Stálou expozici galerie nemá. I nadále se k sezónním výstavám využívá Zvonice.

Zřizovatel

Zřizovatelem galerie je Město Vysoké Mýto. Od roku 2013 je galerie součástí Vysokomýtské kulturní, o. p. s., která sdružuje všechny městské kulturní organizace a je tedy jejím statutárním orgánem.

Adresa

nám. Přemysla Otakara II. 96
566 01 Vysoké Mýto
Česká republika

http://galerie-vm.cz
galerie@vysoke-myto.cz

 

Kurátorka:
Bc. Iveta Danko
Iveta.danko@vysoke-myto.cz
Tel.: 778 531 908

 

Otvírací doba Městské galerie:
PO až PÁ 8.30 – 17.00, VÍKENDY a SVÁTKY 10.00 – 17.00

 

Otvírací doba Galerie ve Zvonici:
květen až září: ČT až NE 10.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00

 

Sbírky

V galerijních fondech, které čítají zhruba 1 600 obrazů a dalších výtvarných děl, jejichž převážnou část tvoří díla českých výtvarníků 20. století, upoutávají pozornost dvě rozsáhlé kolekce z pozůstalosti malíře a kreslíře Emanuela Frinty a malíře, jednoho ze zakladatelů české abstrakce Františka Matouška. Velké kolekce představují také díla českých malířů – krajinářů, především zdejšího rodáka Jana Honsy a v nedalekých Častolovicích tvořícího Antonína Hudečka; velké soubory obrazů jsou tu dále od Jakuba Obrovského či Františka Kavána i od místních malířů – Václava Prágra, Jana Jušky, Aloise Srnského, Václava Peřiny či Josefa Kubizňáka.

 

Archiv aktualit