Je pozoruhodné, že lidem, kteří přece nemohou existovat bez společnosti a jimž kultura toto soužití umožňuje, je obtížná každá oběť kulturou jim uložená.

— Sikmund Freud

Miloslav Moucha a Jindřich Zeithamml / 2 + 1

Kostel sv. Vavřince v Klatovech

23. 7. – 30. 10. 2016, vernisáž 22. 7. 2016 od 18:00

Společný umělecký projekt dvou přátel, malíře asochaře,významných nejen v našem, ale i evropském kontextu výtvarného umění. Setkali se v době emigrace v 70. letech v Düsseldorfu, shledali příbuznost v přístupech ke světu, tedy i k umění, a od té doby spolu vystavují.

Jindřich Zeithamml (1949) je české veřejnosti znám až od 90. let, kdy se vrátil z emigrace. Od roku 1995 působí jako profesor na pražské Akademii výtvarných umění. Do povědomí vstoupil jako autor výrazově minimalistických geometrických soch.

Miloslav Moucha (1942) je jedním z našich umělců, kteří se proslavili především v zahraničí. V roce 1968 emigroval do Francie a o šest let později, v roce 1974, byl jmenován profesorem na École des Beaux-Arts. Od roku 1990 žije a tvoří střídavě ve Francii a České republice. Na počátku jeho tvorby je koncept, od kterého se dostal až ke klasické malbě, jejímž těžištěm jsou velkoformátové senzuální abstrahované krajiny.

Miloslav Moucha, z cyklu Berešit

Miloslav Moucha, z cyklu Berešit

V kostele sv. Vavřince představují společnou instalaci ze soch a velkoformátové malby.

Kurátorky výstavy: Lucie Šiklová, Helena Fenclová

Archiv aktualit