Kdybych věděl, co je UMĚNÍ, nikdy bych se tím netajil.

— Pablo Picasso

Otevřený dopis Muzea umění Olomouc

Muzeum umění Olomouc vydalo otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi a ministru kultury Antonínu Staňkovi k situci kolem Středoevropského fóra Olomouc.


V Olomouci 21. 3. 2019

Otevřený dopis
premiérovi Andreji Babišovi a ministru kultury Antonínu Staňkovi:

Vážený pane premiére, vážený pane ministře,

Ve středu 20. března 2019 vydalo tiskové oddělení Ministerstva kultury České republiky tiskovou zprávu k průběhu panelové diskuse pod názvem „SEFO a Legitimita architektonických soutěží na veřejnoprávní budovy v historickém prostoru města“. Tuto diskusi uspořádalo 18. března 2019 Ministerstvo kultury v Malé dvoraně Veletržního paláce a zástupci Muzea umění Olomouc na ni nebyli pozváni.

Tisková zpráva skandálním způsobem zkresluje vyznění celé panelové diskuse
a bezprecedentním způsobem uráží zúčastněné diváky, včetně zaměstnanců Muzea umění Olomouc. Píše o nich jako o „skupince aktivistů“, kteří, když „cítí slabost svých argumentů, se stále více uchylují k agresivitě a emotivním osočením, překvapivě i proti těm, kterým by měli být vděčni – tedy např. proti ministrovi, který peníze pro projekt nakonec vydupal…“

Formulace celé tiskové zprávy jen dokresluje arogantní jednání ministra kultury Antonína Staňka z pozice moci, se kterým jsme jako instituce soustavně konfrontováni. Text veřejnosti podsouvá, že se Muzeum umění Olomouc chce nelegitimním způsobem zmocnit téměř 600 milionů korun na stavbu SEFO. Ministerské prohlášení zpochybňuje nejen právní subjektivitu muzea a jeho odpovědnost, ale i kontinuitu předcházejících kroků Ministerstva kultury ČR. Tato tvrzení ponižují úspěšnou instituci do role pouhého příjemce, nikoli správce státních peněz.

Ministr kultury Antonín Staněk svými kroky Muzeum umění Olomouc neustále záměrně dehonestuje, eskaluje v něm napětí a nejistotu. Zástupce profesních organizací, uznávané odborníky a zodpovědné zaměstnance muzea, jejichž názory se ministru Staňkovi nehodí, úmyslně uráží.

Staňkova argumentace, že vedení Muzea umění Olomouc maří vyhlášení veřejné architektonické soutěže na návrh budovy Středoevropského fóra Olomouc, se nezakládá na pravdě. Naopak, na její regulérní, legislativně a morálně přijatelné podobě vedení muzea intenzivně a dlouhodobě pracuje.

V této fázi však už nejde jen o podobu SEFO, ani o to, zda na projekt bude či nebude vypsána architektonická soutěž. Problém je závažnější: jde o existenci instituce, která si před téměř třiceti lety vydobyla samostatnost a v průběhu let se zařadila svou prací a významem k mezinárodně uznávaným institucím.

Vzniklá situace se už dávno netýká jen Muzea umění Olomouc, ale negativně ovlivňuje kulturní a politické směřování České republiky po roce 1989. Z tohoto důvodu vyzýváme ministra kultury Antonína Staňka k rezignaci.

Zaměstnanci Muzea umění Olomouc


Otevřený dopis ministru Staňkovi (PDF)

Archiv aktualit