Kultura je založena na tom, co se od lidí vyžaduje, ne na tom, co se jim poskytuje.

— Antoine de Saint-Exupéry

Pavel Kopřiva / Jiří Černický WAR ZONE

23. 2. –16. 4. 2017 v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem. Výstava WAR ZONE představí experimentální projekt z nového výstavního cyklu Téma a nabídne neotřelý způsob instalace, která prostoupí celým prostorem zámecké jízdárny.

V roce 2017 zahajuje Galerie moderního umění pod názvem Téma nový výstavní cyklus. Bude se v něm zabývat problematikou, která „hýbe světem“ i zdánlivě neaktuálními, avšak neotřelými tématy. Sousloví válečná zóna na první pohled signalizuje, ke kterému z pólů náleží. Po desetiletích nenásilného soužití v druhé polovině 20. století, kdy se války našemu kontinentu vyhýbaly a mocenské střety se řešily „studenými“ formami, vstoupil v devadesátých letech na půdu Evropy otevřený, krvavý konflikt v bývalé Jugoslávii a čerstvě též na Ukrajině. Zároveň jsme svědky rozvratu v zemích na Blízkém východě, v Asii i na severu Afriky, na němž se Evropa významně podílela. Na pořad dne přicházejí otázky viny, svědomí a strachu. Jak na tuto závažnou skutečnost reaguje umění? Návštěvníci roudnické galerie, zvyklí na klasický výstavní provoz, budou zaskočeni. Pavel Kopřiva (*1968) a Jiří Černický (*1966), umělci, kteří již svými četnými nekonvenčními aktivitami prokázali, že jim absurdity našeho světa nejsou lhostejné, začlení budovu do válečné zóny. Výlučné místo kultury se podřídí vojenskému režimu. Je to vše jen vzdálená iluze?

Výstavu doprovodíme mnoha programy, které rozšíří úhel pohledu na toto závažné téma procházející lidskými dějinami. Patří mezi ně přednáška Františka Koukolíka Proč lidé válčí, v níž se náš přední neuropatolog a spisovatel bude zabývat příčinami válečných konfliktů. Aktuální pohled vnese do diskuse přednáška novináře a vysokoškolského pedagoga Břetislava Turečka, jenž se po čtvrt století specializuje na region Blízkého východu a napsal o něm již čtyři knihy, a také film dánského režiséra Tobiase Lindholma Boj o morálních dilematech a dalekosáhlých důsledcích války v mírovém životě. Téma válečné zóny budou ilustrovat i dva rozdílně koncipované koncerty: Battaglie e lamenti souboru Ritornello, jenž upozorní na málo známý repertoár historických písní a tanců spojených s bitvami a nářky, a koncert Stamicova kvarteta, které přednese smyčcový kvartet Hanse Krásy (1921) a 3. smyčcový kvartet Dmitrije Šostakoviče z roku 1946, v němž skladatel reflektuje tragické období velké vlastenecké války. Náš program nemůže pominout ani nejslavnější román o válce a míru od Lva Nikolajeviče Tolstého, který bude osobitým způsobem interpretovat charismatický herec ústeckého Činoherního studia Jaroslav Achab Haidler. Celý doprovodný program završí setkání s oběma autory výstavy Pavlem Kopřivou a Jiřím Černickým. Těšíme se na setkání na prestižním experimentálním projektu roudnické galerie.

Výstavu podpořilo Ministerstvo kultury ČR.

Idea výstavy a kurátorka: Alena Potůčková
Autoři výstavy: Pavel Kopřiva a Jiří Černický

Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 23. února 2017 v 17.00 v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem, Očkova 5.
Doprovodné programy k výstavě:

  • Proč lidé válčí / přednáška Františka Koukolíka / 2. 3. 2017 v 17 hodin
  • Battaglie e lamenti / koncert souboru Ritornello a členů folklórního souboru Barunka z České Skalice pod vedením Michaela Pospíšila / 16. 3. 2017 v 17 hodin
  • Blízký východ v plamenech / přednáška Břetislava Turečka / 30. 3. 2017 v 17 hodin
  • Čtení z románu Vojna a Mír Lva Nikolajeviče Tolstého v podání Jaroslava Achaba Haidlera / 1. 4. 2017 v 17 hodin
  • Koncert Stamicova kvarteta / Hans Krása / Smyčcový kvartet (1921) a Dmitrij Šostakovič / 3. smyčcový kvartet op. 73 (1946) / 6. 4. 2017 v 17 hodin
  • Boj / film Tobiase Lindholma v cyklu Jen Áčkové filmy / 13. 4. 2017 v 17 hodin
  • Derniéra výstavy WAR ZONE s Pavlem Kopřivou a Jiřím Černickým / 16. 4. 2017

Stálá expozice galerie bude zahrnuta do projektu WAR ZONE.

Vzhledem k charakteru výstavy War Zone bude značně pozměněna stálá expozice galerie. Budou v ní například chybět tři obrazy Antonína Slavíčka Slunce v lese (1898), Vítr (1900) a Brod (1901). Můžete se za nimi vypravit od 19. března do 18. června do Alšovy jihočeské galerie, která připravuje v zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou výstavu Impresionismus! Nálady a imprese ve francouzském a českém umění. Na návrat Slavíčkových obrazů se můžete těšit v letních měsících.

Archiv aktualit