V umění je nejdůležitější být jiný, nikoliv nejlepší.

— Paul Cézanne

Planet ID: vzpomínky na Zemi

21. 06. — 06. 10. 2024 v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem

„Vydáváme se do vesmíru připraveni na všechno, tedy na samotu, boj, utrpení i smrt. Ze skromnosti to neříkáme nahlas, ale občas si myslím, jak jsme báječní. Jenže my nechceme dobývat vesmír, chceme pouze rozšířit Zemi k jeho hranicím.“ (Stanisław Lem, Solaris)

Prostřednictvím připravovaného výstavního projektu, koncipovaného jako epické environmentálně dis(u)topické sci-fi, se roudnická galerie připojuje k hlasité celospolečenské diskuzi o udržitelnosti života na Zemi. Drastické vymírání živočišných druhů, zánik fauny a změna klimatu, to je jen část problémů, na které již dříve upozornili přední světoví badatelé. Dnes a denně se ujišťujeme v tom, že doba ztráty kontroly nad našimi životy je ještě daleko. Environmentální úzkost se však již stala aktuální. Strach z toho, co bude. Strach z toho, že nemáme žádný plán B. Tuto skutečnost (a nejen ji) výstava PLANET ID: vzpomínky na Zemi reflektuje. Zahrává si s představou meziplanetárního eskapismu – mentální hrou na únik do jiných světů. Čím se ale taková vesmírná cesta stává pro své pasažéry? Záchranou, nebo vězením, v němž už nezbývá nic jiného, ​​​​​​​​​​​​​​​​​​než vzpomínky? Střípky, které si lidský mozek sestavuje do nových abstraktních konceptů? Cílem výstavy je pojmout dosud známý svět jako koláž, hlavní osou je spojnice Země-vesmír. Pomocí vybraných uměleckých lidských děl, chápaných jako fragmenty představ o blízkém i vzdáleném okolí, se pokusíme sestavit mentální mapu balancující na hraně rozumu a sentimentu, vědy a paměti.

Zastoupení autoři:

Zbyněk Baladrán, Ondřej Basjuk, Josef Bolf, Šimon Brejcha, Václav Březina, Václav Cigler, Kristýna Dytrych Šormová, Peter Fabo, Dominik Gajarský, Anna Hulačová, Jaf 34, Vladimír Janoušek, Jiří John, Lukáš Karbus, Michal Kindernay, Krištof Kintera, František Kobliha, Jiří Kolář, Pavel Kopřiva, Kamil Linhart, Matěj Lipavský, Richard Loskot, Karel Malich, Adéla Matasová, Milan Maur, Jiří Mrázek, Pavel Mrkus, Jakub Nepraš, Aleš Novák, Natalie Perkof, Jan Pražan, Lukáš Rittstein, Pavla Sceranková, Lada Semecká, Rudolf Sikora, Sára Skoczková, Antonín Slavíček, Rudolf Svoboda, Tomáš Šenkyřík, Jan Šerých, Štěpánka Šimlová, Barbora Šlapetová, Josef Šmíd, Jakub Tajovský, Michaela Thelenová, Pavel Trnka, Martin Velíšek, Kristina Vesková, Dan Vlček, Eugen Wiškovský, Stanislav Zippe, Kamila Ženatá

Archiv aktualit