Kultura se nedědí, kultura se dobývá.

— Karel Teige

Svatopluk Klimeš / Nevidím to černě

11. 2. – 10. 4. 2016

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem si Vás dovoluje pozvat na výstavu

Svatopluk Klimeš / Nevidím to černě

Los, autorský papír, kámen_DSC7318

Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 11. února 2016 v 17.00 hodin v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem, Očkova 5.

Galerie moderního umění zahájí novou sezónu výstavními projekty osobností spjatých s prostředím severních Čech. V rámci výstavního cyklu Severní okruh uvede komorní výstavu vizuálního umělce a pedagoga Fakulty umění a designu ústecké univerzity Svatopluka Klimeše Nevidím to černě. Ve foyer galerie představí výběr prací z autorovy aktuální tvorby inspirovaných cestami za polární kruh.

Práci Svatopluka Klimeše (1944) prostupuje soustavný zájem o nezvyklé výtvarné médium. S ohněm a jeho stopami na papíře pracuje již od sedmdesátých let. Využívá schopnost ohně přeměňovat materiál, jeho strukturu i barvu. Kreslí popelem, kouřem svíčky, perforuje papír rozžhaveným kovem nebo nanáší popel na malířské plátno. Jindy vrství ohořelé kusy papíru do podoby koláží. Rozžhavenými raznicemi vstupuje do fotografií. Vypaluje do nich komentář. Nažhaveným drátem asociativně přetváří strukturu kamenů i kůru stromů. Pro vybrané téma volí náležitou formu. V posledních letech se pro autora staly trvalou inspirací zážitky a obrazy získané během opakovaných cest za polární kruh. Oheň však pro něj zůstává i nadále nevyčerpatelným tématem nejen co do využití výrazových schopností tohoto nevšedního výtvarného média, ale i po stránce obsahové. Do jeho prací často proniká ve své archetypální podstatě jako životadárná síla v mýtech a magii přírodních národů. Setkání s jejich kulturním dědictvím se pro něj stalo výrazným zdrojem inspirace nejen co do námětů, vedlo ho také k experimentům se zpracováním papíru. Na výstavě v roudnické galerii, která ve svém názvu odráží autorovu schopnost nadhledu a smysl pro humor, vystaví práce vzniklé pod dojmy z putování přírodou Finska a Islandu – mimo jiné drobné propalované kresby na papíře z losího trusu nebo malby vytvořené islandským sopečným popelem. Fascinace ohněm a jeho odvěkou silou sdružovat lidské společenství prostoupí performance Ne černě, kterou autor uzavře vernisáž výstavy.

Výstavu podpořilo Ministerstvo kultury ČR.

Pro veřejnost bude otevřena od 11. 2. 2016 do 10. 4. 2016, denně od 10.00–12.00, 13.00–17.00 s výjimkou pondělí.

Autorka výstavy: Nina Michlovská

Výstavu doprovodí dvojlist s textem Niny Michlovské.

Doprovodné programy k výstavě sledujte na webových stránkách galerie. Bližší informace na www.galerieroudnice.cz

 

Archiv aktualit