V umění je nejdůležitější být jiný, nikoliv nejlepší.

— Paul Cézanne

Václav Jíra: Poezie z kovošrotu

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem zahájí výstavu známého lounského umělce Václava Jíry, který na své reprezentativní jubilejní výstavě přestaví významný díl své rozsáhlé tvorby – umění inspirované odpadovým materiálem.

Roudnická galerie ve své výstavní dramaturgii klade velký důraz na místní region a snaží se blíže představovat tvorbu výrazných uměleckých osobností žijících v blízkém okolí. V souvislosti s tím byly pro jaro 2019 přichystány výstavy Vladislava Mirvalda a Václava Jíry – dvou výrazných osobností, jež dalece překročily regionální hranice města Loun, města, jež bylo zejména v druhé polovině 20. století velkým kulturním centrem pro celé severní Čechy.

Hlavní prostor ovládne osobitý výtvarný umělec a tvůrce kinetických objektů Václav Jíra (* 17.12.1939), jenž zaujímá na české výtvarné scéně zcela výjimečné postavení svérázného invenčního kutila. Své kinetické objekty, které začal vyrábět již v průběhu šedesátých let, konstruuje výlučně z kovového strojového odpadu, jenž nachází při svých výpravách po místních kovošrotech. Výstavou k autorovým osmdesátým narozeninám tak roudnická galerie představí osobitou tvorbu plnou jemného humoru a kutilské hravosti „lounského Tinguelyho“ Václava Jíry.

Vernisáž se koná 16. 5. od 17.00 hodin a výstava bude trvat do 14. 7. 2019

Archiv aktualit