Kultura se nedědí, kultura se dobývá.

— Karel Teige

Eduard Ovčáček – Grafika je dar IV. – Lekce velkého A

V Galerii výtvarného umění v Ostravě je od 17. června 2016 k vidění poslední část výstavy ze série Grafika je dar, tentokrát pod názvem Lekce velkého A.

Eduard Ovčáček je pro Ostravu nejzásadnější uměleckou osobností, jejíž tvůrčí působení se dotýká malby, sochařství, objektů, performance, grafiky a zejména serigrafie, fotografie, literatury a poezie.

Cyklus monotypů „Lekce velkého A“ vznikl bezprostředně po okupaci Československa 21. srpna 1968 vojsky Varšavské smlouvy v čele s vojsky Sovětského svazu. Je zde graficky, jednoduchým způsobem, řešen problém satelitního státu v mocenské sféře Sovětského svazu – pod dohledem „Velkého bratra“, orwellovsky řečeno. Inspirace alegorickým románem „1984″ anglického spisovatele George Orwella se objevuje již v autorově ranějším díle, kdy tvořil první rozměrnější koláže a následně ruční papíry s názvy „Paměťové díry“, „Rozemleté informace“, „Konec informací“, „Big brother is watching you“, „Interrogation“ a podobně.

Tisky z cyklu Lekce velkého A byly publikovány v mnoha časopisech u nás i v zahraničí na příklad na stránkách týdeníku LISTY Svazu čs. spisovatelů ještě v únoru 1969. Poslední grafický list této série monotypů se jmenuje příznačně „Normalizace“. Později Eduard Ovčáček vybrané monotypy sestavil do krátkého komiksu. V roce 2012 pak podle originálních monotypů z roku 1968 vytvořil digitální černobílou a barevnou verzi, z kterých ještě sestavil dva separátní grafické soubory.

Výstavu Eduarda Ovčáčka je možné spatřit v Domě umění v Ostravě, Jurečkova 9 až do neděle 4. září 2016.

Otevírací doba úterý-neděle od 10-18 hodin.

Archiv aktualit