Kultura je založena na tom, co se od lidí vyžaduje, ne na tom, co se jim poskytuje.

— Antoine de Saint-Exupéry

JIŘÍ FRANTA & DAVID BÖHM / SBÍRKY JINAK / PŘED – ZA – SKRZ – V

Umělecká dvojice Jiří Franta – David Böhm vytvoří autorské intervence k rozšířené stálé sbírce Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem.

Umělecká dvojice působí na české scéně od roku 2006. Během své jedenáctileté spolupráce ovládli již několik stálých expozic renomovaných českých galerií a svými nonkonformními vstupy rozčeřili stojaté vody výstavní galerijní praxe. V hravé výstavě Půlka kapra, žena ve žlutém, výčep a květiny, která proběhla v roce 2015 v Galerii výtvarného umění v Chebu, se autoři zaměřili na výběr obrazů z depozitáře chebské galerie a jejich svéráznou interpretaci pomocí kresebného média. Zcela jinak si počínali v projektu Za obrazy vytvořeném pro Moravskou galerii v Brně (2016), v němž naopak obrazy ze stálé expozice nahradili svými nástěnnými monochromatickými kresbami. V roce 2018 v rámci cyklu Pohledy do sbírek přivítá tuto tvůrčí dvojici také stálá expozice Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, jež bude dočasně rozšířena do všech výstavních prostor barokní jízdárny. Jiří Franta (1978), absolvent studia na pražské Akademii výtvarných umění v ateliérech malířství Antonína Střížka a Vladimíra Skrepla, a David Böhm (1982), absolvent ateliéru malířství Vladimíra Skrepla a grafického ateliéru Vladimíra Kokolii, upozorní pomocí svých nonkonformních metod na ideově či výtvarně závažná díla a nastolí otázky po interpretaci umění a jeho vnímání publikem. Na rozdíl od chebské a brněnské výstavy založené na roli kresby se tentokrát soustředí na různorodé postupy a výtvarná média, jejichž pomocí oživí tradiční schéma stálé expozice.

Výstava bude pro veřejnost otevřena od 22. 2. 2018 do 15. 4. 2018, úterý – neděle 10.00–17.00.
Autoři výstavy: David Böhm, Jiří Franta, Petra Mazáčová
Kurátorka výstavy: Petra Mazáčová
Výstavu doprovodí katalog s texty Petry Mazáčové, Davida Böhma a Jiřího Franty.

Výstava bude zahájena bez účasti Jiřího Franty a Davida Böhma. Autorské intervence do rozšířené stálé expozice budou k zhlédnutí v dalším týdnu po vernisáži.

Ve čtvrtek 1. března v 16.00 se uskuteční beseda “Stálá expozice dnes – Mezi tradicí a experimentem“ za účasti obou autorů. Beseda se bude zabývat otázkou, jak prezentovat sbírky ve stálé expozici, aby byly přitažlivé pro návštěvníky.

 

Archiv aktualit