Seznam galerií
- Alšova jihočeská galerie
- Galerie Benedikta Rejta v Lounech
- Galerie Felixe Jeneweina města Kutné Hory
- Galerie hlavního města Prahy
- Galerie Klatovy / Klenová
- Galerie moderního umění v Hradci Králové
- Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
- Galerie umění Karlovy Vary
- Galerie výtvarného umění v Chebu
- Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě
- Galerie výtvarného umění v Hodoníně
- Galerie výtvarného umění v Náchodě
- Galerie výtvarného umění v Ostravě
- GASK
- Gočárova galerie
- Horácká galerie Nové Město na Moravě
- Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
- Lidická galerie / Památník Lidice
- Městská galerie Litomyšl
- Městská galerie Vysoké Mýto
- Městské muzeum a galerie Břeclav
- Muzeum města Brna
- Muzeum umění a designu Benešov
- Muzeum umění Olomouc
- Oblastní galerie v Liberci
- Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě
- Rabasova galerie Rakovník
- Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích
- Slovácké muzeum v Uherském Hradišti
- Západočeská galerie v Plzni
PhDr. Ivan Neumann (10. 5. 1945 – 9. 4. 2025)
S velkým smutkem jsme přijali zprávu, že ve středu 9. dubna nás navždy opustil emeritní ředitel Galerie Středočeského kraje (GASK) dr. Ivan Neumann.

Ivan Neumann studoval v letech 1963–68 dějiny umění na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy (u prof. Jaroslava Pešiny, Jiřího Kropáčka, Petra Wittlicha). Studia ukončil obhajobou práce Pozdně románská architektura a plastika v Olomouci (1968 prom. historik umění, 1972 PhDr.).
V letech 1968–77 působil jako kurátor sbírky českého umění 20. století v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou, kde se zasloužil o vybudování hodnotné sbírky moderního umění, a svou kurátorskou a sbírkotvornou činností sehrál významnou roli v utváření pojetí české umělecké generace 70. let (mj. Michael Rittstein, Václav Bláha, Vladimír Novák, Ivan Ouhel, Petr Pavlík, Jiří Beránek a Tomáš Švéda).
V letech 1977–94 byl kurátorem Sbírky moderního umění Národní galerie v Praze, kde spolupracoval na akvizicích moderního a současného malířství pro NG. Během svého působení v NG byl kurátorem či spolukurátorem řady výstav českého moderního umění doma i v zahraničí (Itálie, Francie, Švédsko, Finsko, Japonsko, Německo, Španělsko, Velká Británie).
V době normalizace spolupracoval s malými neoficiálními galeriemi (Galerie Opatov, Junior klub na Chmelnici, Městské kulturní středisko S. K. Neumanna v Brně, Malá galerie Čs. spisovatele v Brně) a uspořádal výstavy autorům, kteří byli komunistickému režimu nepohodlní (např. Antonín Kroča, Jiří Načeradský, Václav Bláha, Petr Pavlík, Ivan Ouhel, Ivan Bukovský, Karel Valter, Theodor Pištěk, Aleš Lamr). Kurátorsky spolupracoval na akcích Jiřího Sozanského v Terezíně, ve Vysočanech a v Mostě. V první polovině 80. let připravoval výstavu mladých českých umělců pro Henie Onstad Kunstsenter v Oslu, její uskutečnění však normalizační orgány tehdejší ČSSR znemožnily.
Od roku 1994 byl kurátorem sbírky sochy a plastiky v Českém muzeu výtvarných umění v Praze, kde do roku 2000 také zastával funkci kurátora Domu U Černé Matky Boží, který ČMVU spravovalo v letech 1994–2001 (stálá expozice českého kubismu a proměnné výstavy moderního a současného umění). Po odchodu PhDr. Jana Sekery do důchodu byl v roce 2000 po výběrovém řízení jmenován ředitelem Českého muzea výtvarných umění v Praze. Poté, co byla náhradou za restituovaný zámek Nelahozeves nabídnuta Českému muzeu výtvarných umění bývalá jezuitská kolej v Kutné Hoře, se Neumann podílel na přípravě rekonstrukce tohoto objektu. Spolu s týmem kurátorů v čele s Alenou Potůčkovou připravoval novou stálou expozici ČMVU a novou celkovou náplň pro budoucí Centrum umění v jezuitské koleji. Po nástupu Davida Ratha do funkce hejtmana Středočeského kraje Rada kraje Ivana Neumanna na začátku roku 2009 odvolala.
V letech 2005–09 byl Neumann předsedou Rady galerií České republiky. Působil jako člen sbírkotvorných komisí v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou, Galerii výtvarného umění v Roudnici nad Labem, Východočeské galerii v Pardubicích, Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně, Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, Galerii moderního umění v Hradci Králové a v GASK – Galerii Středočeského kraje.
V letech 2009–11 byl Neumann ředitelem o. p. s. Pelléova vila v Praze. Byl členem ICOM a AICA a působil jako nezávislý kurátor v České republice i v zahraničí, např. dvou ročníků Malířského sympozia v Mikulově, výstavy skupiny Corpora S nebo výstav volného seskupení 12/15 Pozdě, ale přece a jeho jednotlivých členů. Spolupracoval s řadou galerií a byl autorem velkého počtu textů otištěných ve výstavních katalozích.
Ivan Neumann se zásadně zasloužil o současnou podobu GASK v jejím sídle v jezuitské koleji v Kutné Hoře. Jako ředitel tehdejšího ČMVU zajišťoval finanční krytí, realizační koordinaci i odbornou garanci nesmírně náročného projektu rekonstrukce jezuitské koleje a umožnil tak její rehabilitaci a transformaci v živé centrum umění, kultury, vzdělání i společenského života. Odpovídal za komplexní proměnu vojenského skladu v sídlo prestižního muzea umění, jejímž symbolickým dovršením bylo stěhování sbírek galerie v říjnu 2008 z provizorních úložišť v Praze a Prčici do špičkově vybaveného depozitáře v jezuitské koleji. Jistě stojí za zmínku, že v roce 2005 Neumann pomohl iniciovat průkopnický projekt Sbírek online, koncipovaný mj. na základě osobních konzultací v Národní galerii v Londýně a v Britském muzeu. Sbírky online svou kvalitou a rozsahem jasně vynikaly mezi obdobnými muzejními digitalizačními projekty a dodnes zůstávají nepostradatelným „pilířem“ online prezentace GASK.
Ivan Neumann nastoupil do funkce ředitele galerie během přelomové vývojové etapy, kdy se jejím novým zřizovatelem stal Středočeský kraj. Díky uvážlivému a metodickému přístupu úspěšně zvládl ve funkci ředitele složité období plné bezprecedentních výzev. Po dobu rekonstrukce jezuitské koleje budoval kladné vztahy s místní komunitou v Kutné Hoře a vytvořil tak pozitivní očekávání ohledně příchodu velké nové instituce do tohoto památkově významného města. Po svém náhlém (a v očích mnoha lidí neodůvodnitelném) odvolání v roce 2009 mohl právem na galerii, kterou v předchozích letech obětavě dovedl takříkajíc k prahu nové éry, zanevřít. Nestalo se. Od roku 2013 se znovu připojil k životu a činnosti GASK – v roce 2020 byl kurátorem velké výstavy Stanislava Diviše Květy z ráje a několik let také váženým členem sbírkotvorné komise GASK, kde jeho odbornost a zkušenosti byly pro galerii významnou garancí profesionality a kontinuity.
V roce 2021 Ministerstvo kultury České republiky předalo Ivanu Neumannovi medaili Artis Bohemiae Amicis za jeho celoživotní práci a dlouhodobé šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí. Zvláštní čestné ocenění převzal v roce 2022 z rukou hejtmanky Petry Peckové v GASK.
Slouží-li dnes GASK jako „výkladní skříň“ kulturní politiky Středočeského kraje, jako dynamické ohnisko výtvarného dění v regionálním, národním i mezinárodním měřítku a rovněž jako ukázková křižovatka mezi historickou duchovní pamětí a současnými výtvarnými reflexemi, pak za tuto skutečnost můžeme do velké míry vděčit právě Ivanu Neumannovi. Čest jeho památce.
Nově přidáno
- PhDr. Ivan Neumann (10. 5. 1945 – 9. 4. 2025) 15. 4. 2025
- Zápis ze Sněmu v Lounech 2023 2. 11. 2024
- Zápis ze Sněmu ve Zlíně 2022 2. 11. 2024
- Zápis ze Sněmu v Hradci Králové 2021 2. 11. 2024
- Výroční zpráva za rok 2022 2. 11. 2024
Štítky
Archiv aktualit
- [+]2025 (1)
- [+]2024 (4)
- [+]2023 (4)
- [+]2022 (20)
- [+]2021 (14)
- [+] Prosinec (1)
- [+] Listopad (1)
- [+] Říjen (1)
- [+] Červenec (2)
- [+] Červen (1)
- [+] Květen (4)
- Andere Seite studio: Zjevení přírody & Salon ASSociace Kubinstadt
- Rosťa Osička – boxer, malíř, básník.
- Nesouhlasné stanovisko oborových pedagogických asociací a profesních skupin ke změně RVP ZV
- Oznámení o vyhlášení výběrového řízení na funkci ředitele příspěvkové organizace Muzeum umění a designu Benešov.
- [+] Duben (2)
- [+] Březen (1)
- [+] Leden (1)
- [+]2020 (22)
- [+]2019 (37)
- [+] Prosinec (3)
- [+] Listopad (3)
- [+] Říjen (1)
- [+] Září (1)
- [+] Červenec (3)
- [+] Květen (7)
- MILNÍKY PROFESIONALIZACE RG ČR (2004 – 2018)
- Výběrové řízení na ředitele/ředitelku MUD v Benešově
- Prohlášení Rady galerií ČR k aktuální situaci v Muzeu umění Olomouc a Národní galerii Praha
- Produkční + PR v Hradci Králové
- Výběrové řízení
- Vladislav Mirvald / Smysl pro krajinu
- Václav Jíra: Poezie z kovošrotu
- [+] Duben (6)
- [+] Březen (4)
- [+] Únor (4)
- [+] Leden (5)
- [+]2018 (53)
- [+] Prosinec (2)
- [+] Listopad (7)
- [+] Říjen (5)
- [+] Září (10)
- Zánik a vzkříšení
- Cyklus Minigalerie II. - Pohled do sbírek
- Výstava jednoho díla ze sbírek GVUO / Břetislav Bartoš / Černá země
- Černá země? Mýtus a realita
- Arnošt Paderlík - Retrospektiva
- Antonín Heythum / scénograf, architekt a designér
- Osvobozené divadlo očima Alexandra Paula
- Intervence Františka Skály / Kostel v domě
- 18. ZÁŘÍ OTEVÍRÁME MUD
- Zápis ze sněmu v Hradci Králové RG 2017
- [+] Srpen (1)
- [+] Červenec (3)
- [+] Červen (6)
- [+] Květen (7)
- [+] Duben (6)
- [+] Březen (1)
- [+] Únor (1)
- [+] Leden (4)
- [+]2017 (58)
- [+] Prosinec (1)
- [+] Listopad (6)
- [+] Říjen (2)
- [+] Září (4)
- [+] Srpen (4)
- [+] Červenec (2)
- [+] Červen (13)
- Antonín Střížek / Život
- Hana Puchová / Pevné vazby
- ALEŠ KREJČA A PETR CÍSAŘOVSKÝ - KAŽDÝ MÁ SVÉ NEBE
- Dva břehy řeky Léthé / Charonovo poselství
- Cristina Gori / Vault Over
- Jan Knap na zámku Klenová
- Akviziční fond - výběrové řízení
- Jan Štursa / Dar nebes a země
- Otakar Slavík / Těla
- Liberecká galerie hledá kurátorský projekt
- Registr smluv
- Festival muzei Slovenska
- VÝSTAVA JIŘÍ KOREC - POSTAVY
- [+] Květen (5)
- [+] Duben (4)
- [+] Březen (8)
- Výstava jednoho díla ze sbírek GVUO / Portrét dámy v bílém šátku
- Archikultura 2017 v GVUO
- Trvalý odkaz budoucnosti. Alois Sprušil a sbírky v letech 1926–1946.
- Michael Wellner Pospíšil v Galerii Klatovy / Klenová
- Stoleté putování Šumavou v Galerii Klatovy / Klenová
- Viktor Pivovarov / Dědečku, viděl jsi Boha?
- Richard Loskot v Liberci
- RICHARD KONVIČKA - ELEKTRICKÝ CHODEC
- [+] Únor (4)
- [+] Leden (5)
- [+]2016 (63)
- [+] Listopad (6)
- [+] Říjen (2)
- [+] Září (2)
- [+] Srpen (2)
- [+] Červenec (2)
- [+] Červen (10)
- Komentovaná prohlídka k výstavě Daniel Balabán / Nejasná poselství
- Čeští architekti a počátky turistiky na chorvatském Jadranu
- Jana Krejzová / Kristýna Šormová RAKU A HAIKU
- ANTONÍN HUDEČEK A OKOŘ
- Eduard Ovčáček - Grafika je dar IV. - Lekce velkého A
- Daniel Balabán / Nejasná poselství
- HOFFMEISTEROVA IRONICKÁ KRONIKA DOBY
- Hana Purkrábková, Karel Pauzer / Vidět život
- Iveta A. Dučáková / Překlenutí
- UB Letadlo / Let 2
- [+] Květen (3)
- [+] Duben (8)
- JAN HENDRYCH / RASTISLAV JACKO / UČITEL A ŽÁK II
- JIŘÍ BRODSKÝ / RESTAURÁTORSKÉ PRÁCE / RESTAURÁTORSKÉ INSPIRACE
- Fernández de Córdova & Roda – Casas
- McCullough Mulvin Architects – Laboratoř přírody. Geologie / Biologie
- EDUARD OVČÁČEK / GRAFIKA JE DAR III. / Interpretace partitury opery Leoše Janáčka z Mrtvého domu
- LEOPOLD A PAUL KUPELWIESER / UMĚNÍ - PRŮMYSL - ARCHITEKTURA
- Teorie chlupatého míče, Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech, 16. 4. - 19. 6. 2016
- Eliška Jakubíčková 2016, kostel sv. Vavřince v Klatovech, 23. 4. - 19. 6. 2016
- [+] Březen (4)
- [+] Únor (13)
- Přednáška Martiny Vítkové: Realismus
- Přednáška Moniky Sybolové: Emil Filla - kubistický prorok uprostřed vřavy
- Přednáška Moniky Sybolové: Jan Preisler - zasněný kouzelník symbolismu
- Ateliér FLO/W
- Přednáška Dialogy s historií s Janem Hájkem, Ateliér M1
- Svatopluk Klimeš / Nevidím to černě
- Pavel Mrkus / Jindy / Another Time
- KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY VÝSTAVY 100 DĚL Z GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ V OSTRAVĚ
- HRAD LAUF A JEHO ERBOVNÍ SÍŇ / PŘEDNÁŠKA
- MĚSÍC FOTOGRAFIE 2015 / ROBERT DOISNEAU
- Protimluvná čtrnáctka
- Malíř mnoha tváří František Muzika / Přednáška
- Héctor Rey (Španělsko – elektronika) / koncert
- [+] Leden (11)
- KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA výstavy ALDIN POPAJA / OBRAZY
- Přednáška Šimona Prokopa PET-MAT z cyklu Experimentální architektura
- Roman Trabura: Větší žere menšího
- Černá hvězda - Aleš Hudeček | Jiří Kuděla Hana Puchová | Katarína Szanyi
- Dřevní doba
- Hra na přehrávače / Petr Ferenc
- Krajiny světla a stínů Václava Radimského / Přednáška Mgr. Gabriely Pelikánové
- Cesta Karla IV. do Paříže / Přednáška Marka Zágory
- Eduard Ovčáček / Grafika je dar II.
- Sto děl z Galerie výtvarného umění v Ostravě
- Události - Dalibor David | Jiří Středa
- [+]2015 (57)
- [+] Prosinec (3)
- [+] Listopad (8)
- Malíř Antonín Procházka a Ostrava / přednáška v GVUO
- Výstava Orbis sculptus | Svět v sochách v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě
- Výstava Přepisy Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě
- Komentovaná prohlídka výstavou Stanislava Kolíbala v GVUO
- Stanislav Kolíbal Sochy a kresby 1954 - 2015
- Adventní koncert skupiny ROHÁČI
- Dalibor Chatrný / Prostorem, gestem, energií
- Setkání v ateliéru
- [+] Říjen (6)
- ART BRUT A NAIVNÍ UMĚNÍ ZE SBÍRKY POETICKÉ GALERIE
- Rostislav Švácha: Cena Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí: pozitiva a sporná místa
- Přednáška Petra Štěpána: České baroko
- Sněm Rady galerií a kolokvium Regionální galerie včera, dnes a zítra
- Jiří John / Ve vrstvách
- Eva Brodská / Potichu
- [+] Září (7)
- 5 minut za městem
- Marie Blabolilová - Rastry
- PAVEL SUKDOLÁK - V ČASE
- SNĚM RADY GALERIÍ a KOLOKVIUM Regionální Galerie včera, dnes a zítra v Roudnici nad Labem 21. - 22. 9. 2015
- Na cestách /Konference v Oblastní galerii Liberec 9. - 10. 10. 2015
- Jaroslav Macek / NOCTIS LABYRINTHUS
- Zbyněk Havlín,Paulina Skavová, Ivana Štenclová / Typologie triády
- [+] Srpen (6)
- Jaroslav Rössler "Ze Smilova do Paříže" (a zpět)
- Galerijní odpoledne a koncert kapely Krásné nové stroje
- Z lesa do lesa / dřevořez, dřevoryt a linoryt inspirovaný Šumavou
- Superhrdinové z východního bloku / výstava výsledků komiksového sympozia
- Publikace Seno, sláma, řeřicha
- Videopozvánka na jubilejní výstavu
- [+] Červenec (7)
- Alfred Kubin a Sascha Schneider
- Triumf manýrismu a baroka ze sbírek Patrika Šimona
- František Hodonský - Plynoucí prostor
- Vladimír Kovařík / Zdánlivé pohyby
- Tomáš Polcar / Intervallum
- EDUKACE JAKO CESTA KE ZKVALITŇOVÁNÍ PÉČE O KULTURNÍ DĚDICTVÍ
- Sněm Rady galerií a Kolokvium Regionální galerie včera, dnes a zítra
- [+] Červen (4)
- [+] Květen (3)
- [+] Duben (4)
- [+] Březen (4)
- [+] Únor (3)
- [+] Leden (2)
- [+]2014 (4)
- [+]2013 (2)
- [+]2012 (1)